جستجو در نوشته های انتشارات گیلنا

چگونه مهندسی مکانیک قبول شویم؟

چگونه مهندسی مکانیک قبول شویم؟

فهرست مطالب

چگونه مهندسی مکانیک قبول شویم؟

رشته مکانیک بخشی از علم فیزیک است که با استفاده از مفاهیم پایه علم فیزیک و به تبع آن ریاضی، به بررسی حرکت اجسام و نیروهای وارد بر آن ها می پردازد و تلاش می کند تا با توجه به نتایج بررسی های خود، طرحی نو در زمینه فن شناسی و صنعت ارائه دهد و در راه پیشرفت انسان گامی به جلو بردارد.

رشته مهندسی مکانیک به دلیل تنوع در گرایش های مختلفی که دارد جز پرطرفدارترین رشته مهندسی در تمام دنیا است که دانشجویان زیادی را به سمت خود کشانده است و به همین دلیل می توان گفت که رشته مهندسی مکانیک جامع ترین رشته مهندسی است.

وظایف یک مهندس مکانیک چیست؟

ساخت و تولید ابزار و محصولات مکانیکی
آزمایش کیفیت محصولات، امنیت و قابلیت اطمینان دستگاه ها و ابزار ها
تحلیل شکست و فرسودگی دستگاه ها، اطمینان از سلامت قطعات
طراحی ماشین ها و هر نوع محصولات مرتبط
به روز بودن در زمینه های نوین، نانو روبات ها، سیستم های میکرو نانو سیالاتی

گرایش های مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک دارای ۳ گرایش زیر می باشد:

  • گرایش طراحی جامدات
  • گرایش حرارت و سیالات
  • گرایش ساخت و تولید

گرایش طراحی جامدات

در این گرایش هدف تربیت آزمایشگاهی متخصصانی است که بتوانند در مراکز تولید و کارخانه‌ها اجزا و مکانیزم ماشین‌آلات مختلف را طراحی کنند. دروس این دوره شامل دروس نظری، آزمایشگاهی، کارگاه و پروژه و کارآموزی است.

فارغ‌التحصیلان می‌توانند در کارخانجات مختلف نظیر خودروسازی ، صنایع نفت، ذوب فلزات و صنایع غذایی و غیره مشغول شوند و برای این دوره امکان ادامه تحصیل تا سطح کارشناسی ارشد و دکتری در داخل یا خارج از کشور وجود دارد. موفقیت داوطلبان به آگاهی آنها در دروس جبر و مثلثات، هندسه ، فیزیک و مکانیک همچنین آشنایی و تسلط آنان به زبان خارجی بستگی فراوان دارد.

از جمله دروس این دوره می‌توان دروس مقاومت مصالح، طراحی و دینامیک را نام برد. در این رشته زمینه اشتغال و بازارکار خوب وجود دارد و مطالب ارائه شده در طول تحصیل برای دانشجویان محسوس و قابل لمس است.

گرایش حرارت و سیالات

این رشته در به کاربردن علوم و تکنولوژی مربوط جهت طرح و محاسبه اجزا سیستم هایی که اساس کار آنها مبتنی بر تبدیل انرژی، انتقال حرارت و جرم است به متخصصان کارآیی لازم را می‌دهد و آنها را جهت فعالیت در صنایع مختلف مکانیک در رشته حرارت و سیالات (نظیر مولدهای حرارتی، انتقال سیال نیروگاههای آبی، موتورهای احتراقی و … ) آماده می‌سازد.

فارغ‌التحصیلان این دوره قادر به طراحی و محاسبه اجزا و سیستم ها در بخش های عمده‌ای از صنایع نظیر صنایع خودروسازی، نیروگاههای حرارتی و آبی، صنایع غذایی، نفت، ذوب فلزات و غیره هستند.

فارغ‌التحصیلان این دوره می‌توانند تا مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در داخل یا خارج از کشور ادامه تحصیل دهند. داوطلبان این رشته باید در دروس ریاضی و فیزیک تسلط داشته و با یک زبان خارجی آشنا باشند. دروس این رشته شامل مطالبی در زمینه‌های حرارت و سیالات می‌باشد.

گرایش ساخت و تولید

در این رشته هدف تربیت کارشناسانی است که با به کاربردن تکنولوژی مربوط به ابزارسازی، ریخته‌گری، جوشکاری، فرم دادن فلزات، طرح کارگاه یا کارخانه‌های تولیدی آماده کار در زمینه ساخت و تولید ماشین‌آلات صنایع (کشاورزی ، نظامی، ماشین‌سازی، ابزارسازی ، خودروسازی و … ) باشند.

فارغ‌التحصیلان این دوره می توانند در صنایعی مانند ماشین‌سازی، ابزارسازی، خودروسازی ، صنایع کشاورزی، صنایع هوایی و تسلیحاتی به ساخت و تولیدی ماشین‌آلات، طراحی کارگاه و یا کارخانه تولیدی بپردازند و نظارت و بهره‌برداری و اجرای صحیح طرح ها را عهده‌دار شوند.

داوطلبان این رشته باید در دروس ریاضی، فیزیک و مکانیک از آگاهی کافی برخوردار باشند. دروس این دروه شامل مطالبی در مورد نحوه تولید، طراحی قالب های پرس، طراحی قید و بندها، کار و برنامه‌ریزی با ماشینهای اتوماتیک، اصول کلی و نحوه کار با ماشین های دستی و تعمیر و نصب تمام سرویس های صنعتی می باشد و درصد نسبتا بالایی از آنها به صورت عملی ارائه می‌گردد. داوطلب باید سالم باشد تا بتواند کارهای کارگاهی را به خوبی انجام دهد و استعداد کارهای فنی را داشته باشد. با توجه به خودکفایی صنایع کشور این رشته دارای بازار کار خوبی است.

هزینه تحصیل در رشته مهندسی مکانیک

دانشگاه آزاد: بین ۱/۷۰۰/۰۰۰ تا ۳/۰۰/۰۰۰ تومان
دانشگاه پیام نور: بین ۷۵۰/۰۰۰ تا ۱/۳۰۰/۰۰۰ تومان

بازار کار رشته مهندسی مکانیک

اگر قصد تحصیل در رشته مهندسی مکانیک را دارید در خصوص بازار کار و موقعیت های شغلی این رشته لازم است بدانید که این رشته با توجه به میزان تحصیل و مهارت های فارغ التحصیلان موقعیت های شغلی بسیاری دارد. 

یک مهندس مکانیک می تواند به عنوان کارشناس و مشاور فنی در بانک ها، شرکت‌های سرمایه گذاری و بیمه و شرکت‌های بازرسی و نظارت امور بین‌ المللی به فعالیت بپردازد.

ضمن اینکه طراحی و ساخت تجهیزات و سیستم‌های انتقال و تصفیه آب، سیستم‌های مکانیکی و کنترلی پالایشگاهها و کارخانجات شیمیایی، طراحی و ساخت تمامی ماشین‌آلات و قطعات آنها (ماشین‌آلات تولیدی تمامی صنایع، لوازم خانگی و تجهیزات پزشکی) ، ساخت ماشین‌آلات تغلیظ و بازیافت مواد مثل کارخانجات قند، کاغذسازی ، سیمان ، نساجی ، نمک و کنسانتره ،طراحی و ساخت وسایل و تجهیزات حمل و نقل زمینی، دریایی و هوایی، طراحی و ساخت تاسیسات حرارتی و برودتی ساختمانها و اماکن، بالابرها و آسانسورها و سیستم‌های حمل و نقل ،ساخت روبات‌ها ، بازوهای مکانیکی و سیستم‌های تولید، ساخت تجهیزات دفاعی مانند تانک، راکت، اژدر و پل های متحرک و طراحی و ساخت تجهیزات مکانیکی نیروگاههای فسیلی، اتمی ، خورشیدی ، بادی و آبی از جمله فعالیت هایی است که مهندسان مکانیک به انجام آنها می پردازند.

دروس اصلی رشته مهندسی مکانیک

نام درستعداد واحدنام درس تعداد واحد
ریاضی مهندسی۳مبانی مهندسی برق ۱ و ۲۶
آزمبانی مهندسی برق۱نقشه کشی صنعتی ۱۲
استاتیک۳دینامیک ۴
مقاومت مصالح ۱۳علم مواد۳
ترمودینامیک ۱ و ۲ ۶آزمایشگاه ترمودینامیک۱
مکانیک سیالات ۱ و ۲ ۶آز مکانیک سیالات۱
طراحی اجزا ۱ و ۲۶مقاومت مصالح ۲۲
آز مقاومت مصالح ۱انتقال حرارت ۱۳
دینامیک ماشین۳ارتعاشات مکانیکی۳
آز دینامیک ماشین۱کنترل اتوماتیک۳

ارتباط با ما

همانطور که گفته شد، دروس اصلی در رشته مهندسی مکانیک، ریاضی، فیزیک و شیمی می باشند.

لازمه قبولی در این رشته، فراگیری کامل و عمیق مفاهیم آموزشی و تکنیک های تست زنی در این دروس می باشد.

می توانید جهت دریافت اطلاعات کامل در خصوص این رشته و تقویت مهارت تست زنی خود در سه درس گفته شده، با مشاورین ما ارتباط برقرار کنید.

۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰

۰۹۱۲۱۹۰۴۶۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.