جستجو در نوشته های انتشارات گیلنا

حواس پرتی در هنگام مطالعه – راهکار های رفع حواس پرتی

حواس پرتی

فهرست مطالب

حواس پرتی در هنگام مطالعه یکی از عوامل از دست دادن زمان می باشد.

دلایل زیادی برای حواس پرتی در هنگام مطالعه وجود دارد . دلایلی مانند تلویزیون ، سر و صدا اعضای خانواده ، گوشی موبایل ، مکان مطالعه ، درس مورد مطالعه ، تایم شروع مطالعه و…

برای ایجاد تمرکز و از بین بردن حواس پرتی راهکار هایی وجود دارد که گروه مشاوره انتشارات گیلنا در این مقاله به آن ها اشاره می شود.

راهکارهای رفع حواس پرتی

۱-برنامه ریزی :

هر شب هنگام خواب باید برنامه درسی و مطالعاتی فردا مشخص شود . دانش آموز بداند فردا چه ساعتی باید بیدار شود ، چه دروسی رو به چه اندازه و در چه تایمی بخواند . باید تست و مرور در برنامه وجود داشته باشد تا تمرکز دانش آموز به خاطر نداشتن تست از بین نرود.

۲-مکان مطالعه :

مکان مطالعه فقط باید جای درس خواندن باشد نه جایی برای خوابیدن ، غذا خوردن و بازی کردن.

حتما جایی را که برای مطالعه انتخاب کردید از جای خواب جدا باشد .

دمای مکان مطالعه حتما باید متعادل باشد . و نور کافی در مکان مطالعه وجود داشته باشد . وسایل اضافی و شلوغ کننده از اتاق مطالعه خارج شود . اتاق مطالعه باید از لحاظ سر و صدا در آرومترین نقطه خانه وجود داشته باشد.

۳-تایم مطالعه :

تایم مطالعه هر دانش آموز بستگی به شرایط دانش آموز دارد . اما بهترین تایم برای شروع مطالعه صبح می باشد و در ساعت ابتدایی صبح می باشد به شرطی که دانش آموز حتما شب قبل به اندازه کافی خوابیده باشد .

۴-کنترل افکار منفی

هنگام مطالعه هر افکاری غیر درس خواندن فکررا مشغول کرد حتما روی کاغذ بنویسید. و تایمی را برای چند هفته بعد مشخص کنید تا به آنها فکر کنید.

۵-استراحت

حتما در ۴۵ دقیقه مطالعه ۱۰دقیقه استراحت کنید.

۶-بلند خوانی

برای فرار از افکار مزاحم و بالا بردن تمرکز حتما با صدای بلند شروع به درس خواندن کنید . و تند خوانی انجام دهید با این کار ۱۰۰ درصد مطالب را یاد نمی گیرید اما تمرکز افزایش می یابد و میتوانید دوباره مطالب را بخوانید.

۷- یادداشت

نوشتن و تجزیه و تحلیل مطالبی که می خوانید یکی از راه های افزایش تمرکز و مقابله با حواس پرتی است.

در هنگام مطالعه اگر بنویسید ، با صدای بلند بخوانید ، گوش صدای درس خواندن شما را بشنود ، تمام اعضای بدن درگیر می شوند و از حواس پرتی جلوگیری می شود.

علاوه بر این عوامل ، دلایل بسیار زیاد دیگری برای حواس پرتی وجود دارد که باید با کمک مشاور و خانواده همه ی این عوامل برطرف شوند.

راهکارهای رفع این عوامل در سایت انتشارات گیلنا و اوج یادگیری قرار دارند.

برای دریافت مشاوره دانش آموزان می توانند با شماره ۰۹۱۲۱۹۰۴۶۹۰ یا با شماره ۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰ تماس بگیرند.

2 پاسخ

  1. راه رفتن هم روش خوبیه برای حواس پرتی .. یعنی وقت که داریم درس میخونیم ُ راه بریم .. سپاس گزارم بابت مقاله ی خوب تون😍❤

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.