جستجو در نوشته های انتشارات گیلنا

جمع بندی تخصصی تجربی

جمع بندی کنکور

فهرست مطالب

جمع بندی تخصصی تجربی :

جمع بندی زیست تجربی
جمع بندی شیمی تجربی
جمع بندی ریاضی تجربی
جمع بندی فیزیک تجربی

جمع بندی زیست کنکور تجربی

جمع بندی زیست مهمترین درس برای کنکوری های تجربی است که اگر فقط همین درس را به همراه شیمی بالای ۹۰ بزنید و بقیه درسها را ۴۰ درصد به سادگی پزشکی شهر خود خواهید رسید.
قبولی در پزشکی با جمع بندی حرفه ای در دو درس واقعا ارزشمند است .

زیست را چطور جمع بندی کنیم ؟

روش جمع بندی زیست شناسی

مهم‌ترین درس رشته تجربی آنقدر اهمیت دارد که کسب درصد بالا در آن می‌تواند رتبه شما را متحول کند؛ بنابراین باید توجه ویژه ای به زیست شناسی در دوران جمع بندی داشته باشید و با برنامه ریزی دقیق روی مطالب کتاب به تسلط کامل برسید. در این مقاله به طور کامل در رابطه با روش جمع بندی زیست شناسی صحبت خواهیم کرد.

برای جمع بندی زیست شناسی استراتژی مشخص داشته باشید

استراتژی برای جمع بندی کنکور تجربی
استراتژی داشته باشید

در مقاطع مختلف باید استراتژی متفاوتی داشته باشید دوران جمع بندی نیز استراتژی مطالعاتی خاص خودش را دارد. فرصت زیادی تا روز کنکور ندارید پس باید بهترین عملکرد را داشته باشید و با مطالعه ای کامل و بی نقص خیال خودتان را از بابت تسلط روی کتاب درسی راحت کنید. لازم است برای مرور و جمع بندی برنامه دقیقی تنظیم کنید. در واقع برنامه دقیق باعث آرامش ذهنی و مطالعه با تمرکز شما خواهد شد. این برنامه ریزی باعث می‌شود برای مرور کتاب زیست شناسی هیچ ترس و استرسی نداشته باشید چون مسیرتان مشخص خواهد بود.

روی بهترین منابع تمرکز کنید

از هر گونه خواندن جزوات و کتاب‌های جانبی غیر استاندارد و نکات خارج از کتاب درسی دوری کنید. در دوران جمع بندی باید بهترین منابع را انتخاب کنید. کتاب درسی را در اولویت خود قرار دهید و از یک منبع کمک آموزشی مناسب برای یادگیری بیشتر و تست زنی کمک بگیرید. لازم است بگوییم بسیاری از جزوات زیست شناسی که در سایت ها و شبکه‌ها اجتماعی مختلف به فروش می‌رسند از استانداردهای لازم برخوردار نیستند و تنها وقت و سرمایه شما را هدر می‌دهند. بسیار تاکید داریم در این دوران به سمت منابع و نکات غیر استاندارد نروید چون دیگر فرصت آزمون و خطایی باقی نمانده است.

منبع مناسب و حرفه ای برای جمع بندی زیست :
پیش بینی سوالات زیست شناسی کنکور دکتر شیخی
خلاقیت قیدنامه زیست شناسی دوازدهم دکتر شیخی
خلاقیت جامع زیست شناسی گیاهی دکتر شیخی
همایش زیست شناسی پایه ( دهم و یازدهم ) دکتر شیخی
جمع بندی دهم زیست شناسی عرفان پازوکی
جمع بندی یازدهم زیست شناسی عرفان پازوکی
جمع بندی دوازدهم زیست شناسی عرفان پازوکی

خود را در میان منابع مختلف سردرگم نکنید. معمولا بسیاری از داوطلبان کتاب‌های مختلفی برای زیست شناسی تهیه کرده‌اند و مطالعه نصفه نیمه داشتند. بهترین کار این است که یک کتاب کمک آموزشی را انتخاب کنید و روی همان به تسلط برسید. کتاب درسی بسیار اهمیت دارد. مو به موی کتاب درسی را با دقت بخوانید در واقع آنچه که در این درس اهمیت دارد بر خلاف دروس دیگر آهسته خوانی و توجه به مفاهیم کلیدی متن است.

تست زدن را اصولی انجام دهید

اهمیت تست زدن اصولی در جمع بندی کنکور تجربی
تست زدن اصولی

حتما تست زنی با تحلیل کامل انجام دهید؛ یعنی پس از زدن هر تست حتی در صورت درست بودن آن پاسخنامه را مطالعه کنید و پس از آن به متن مربوط به سوال در کتاب مراجعه کرده و آن را مرور کنید. از تستهای شمارشی فرار نکرده و با تمرین زیاد در زدن این نوع تست ها حرفه ای شوید.

سوالات کنکور حداقل ۵ سال اخیر را بررسی کنید. تست ها را باید خوب تحلیل کرده و ریزترین نکات را در بیاورید. بارها دیده شده که سوالات سال‌های قبلی با یکسری تغییرات جزئی در گزینه‌ها یا صورت سؤال، به صورت پرسش جدیدی در کنکور مطرح می‌شوند. اگر فرصت ندارید تک تک این کارها را انجام دهید پکیج پیش بینی سوالات زیست کنکور تولید شده که با تخفیف خوب قابل ارائه می باشد.

سوالات آزمون‌های آزمایشی گزینه بسیار مناسبی برای تمرین تستی و همچنین کشف نکاتی که از دید شما پنهان مانده می‌باشد. برای اینکه با نکات مدنظر طراحان بیشتر آشنا شوید توصیه می‌کنیم سوالات آزمون‌های جمع بندی موسسات معتبر را بررسی کنید. از کار کردن تست های غیر استاندارد و پر غلط که هیچ تشابهی با سوالات کنکور ندارند خودداری کنید.

مدیریت زمان را فراموش نکنید

مدیریت زمان در جمع بندی کنکور تجربی
مدیریت زمان

نکته اساسی در تست زنی زیست شناسی مدیریت زمان مناسب است. سوالات کنکور سال‌های اخیر هم نشان داده که شوخی با کسی ندارد و به قولی گزینه‌هایش نیم متر طول دارد! شما برای هر تست ۴۳ ثانیه بیشتر زمان ندارید بنابراین برای موفقیت بیشتر در پاسخگویی به سوالات تکنیک های مدیریت زمان را به خوبی اجرا کنید. مطمئن باشید هر چقدر مطالب درسی خوانده باشید اما مدیریت زمان مناسبی نداشته باشید در پاسخگویی به سوالات موفق نخواهید بود.

روی مطالب کتاب به تسلط کامل برسید

مهم‌ترین کاری که برای زیست شناسی در دوران جمع بندی باید انجام دهید تسلط کامل روی مطالب کتاب درسی است. باید مفاهیم کتاب را به طور کامل یاد گرفته باشید و به سطحی از تسلط برسید که چشم بسته و به زبان خودتان یک پاراگراف انتخابی از کتاب را بتوانید بیان کنید. باز هم تاکید می‌کنیم که باید متن کتاب را ریز به ریز خوانده باشید و کوچک‌ترین نکات را هم در آورده باشید. شکل‌های کتاب درسی را در ذهن خود ترسیم کنید و تمام نکات مربوط به آن را به خاطر بیاورید. سعی کنید تصاویر کتاب در ذهنتان ماندگار شود چرا که ممکن است علاوه بر کمک به تفهیم متن کتاب سوالاتی نیز به طور مستقیم از آن‌ها در کنکور مطرح شود.

بعضی از مطالب درسی آنقدر اهمیت دارند که هر سال در کنکور تکرار می‌شوند از جمله مباحثی مانند دودمانه ها، چرخه‌ی زندگی قارچ‌ها و هورمون‌های گیاهی و انواع مختلف حواس جانوران و آزمایشات دی هیبریدی یا مقایسه‌ی ویژگی‌های پروکاریوتها با یوکاریوتها و نیز بازدانگان با نهاندانگان یا انواع بافت‌های گیاهی و جانوری، چرخه‌ی ضربان قلب و چرخه‌ی جنسی زنان و … بنابراین لازم است بر روی مطالبی که هر ساله تکرار می‌شود تمرکز ویژ ای داشته باشید.

اسامی جانداران مختلف (مثل گیاهان و جانوران و قارچ‌ها و آغازیان و باکتری‌ها) را یاد بگیرید و خصوصیات ویژه‌ی آن‌ها را در کنارشان یادداشت کنید. به مثال زیر توجه کنید:

«برگ متحرک» یک حشره است که خصوصیاتی مانند لوله‌ی گوارشی، سیستم تنفس نایی، گردش خون باز و مایع همولنف و دفع اوریک اسید و اسکلت بیرونی از جنس کیتین یا مایع مخاطی روی بدن به همراه طناب عصبی شکمی و گره دار و چشم مرکب با هزاران قرنیه و عدسی دارد.

مرورهای متوالی راز موفقیت در زیست شناسی

مرور زیست در جمع بندی تجربی
مرور زیست

مطالبی را که نیاز به مرور دارند از مطالبی که کمتر به این کار نیاز دارند تفکیک کنید. بدین ترتیب می‌توانید تعداد مرورها را افزایش دهید. مطالعه مباحث را بر اساس اهمیت آن‌ها در سوالات کنکور و ضعف درسی خود اولویت بندی کنید. اگر روی مبحث خاصی اشکال دارید یا اینکه آن را ناقص یاد گرفته‌اید در دوران جمع بندی روی برطرف کردن آن تمرکز کنید. سعی کنید روزانه کتاب را مطالعه کنید تا حداقل 3 بار کتاب درسی را مرور کرده باشید.

نکاتی که احساس می‌کنید از یادتان می‌رود را حتما یادداشت کرده یا علامت بزنید تا در هفته‌های آخر دوباره مرور کنید.

اشکالات و یادگیری ناقص خود را برطرف کنید

سوالاتی که در طول سال به عنوان سوالات شک دار یا نزده علامت زده‌اید را دوباره بررسی کنید. نکاتی را که فکر می‌کنید فراموشتان خواهد شد را علامت بزنید تا در روزهای انتهایی دوباره بخوانید.

مهم‌ترین نکته در زدن تست های درس زیست شناسی تحلیل کامل سوالات است. سوالاتی که شک داشته‌اید و یا پاسخ نداده‌اید را با خواندن پاسخنامه و بازگشت به متن درسی مربوط به سوال تحلیل کنید.

اگر مبحثی را اشکال دارید و احساس می‌کنید به طور کامل برایتان تفهیم نشده حتما از اساتید و دبیران خود برای رفع اشکال کمک بگیرید.

بودجه بندی زیست شناسی نظام جدید

نام فصلتعداد سوالات در کنکور ۹۸
زیست شناسی ،دیروز ، امروز ، فردا۰
گوارش و جذب مواد۳
تبادلات گازی۲
گردش مواد در بدن۳
تنظیم اسمزی و دفع مواد زائد۳
از یاخته تا گیاه۳
جذب و انتقال مواد درگیاهان۲
تنظیم عصبی۳
حواس۳
دستگاه حرکتی۲
تنظیم شیمیایی۰
ایمنی۳
تنظیم یاخته۱
تولید مثل۳
تولید مثل نهاندانگان۲
پاسخ گیاهان به محرک ها۱
مولکول های اطلاعاتی۲
جریان اطلاعات در یاخته۳
انتقال اطلاعات در نسل ها۳
تغییر در اطلاعات وراثتی۲
ازماده به انرژی۱
از انرژی به ماده۲
فناوری های نوین زیستی۱
رفتارهای جانوران۲
بودجه بندی زیست

بودجه بندی زیست کنکور نظام جدید

همین الان که این مقاله را می خوانید از خود آزمون بگیرید و نقاط قوت و ضعف خود را بیابید و با توجه به جایگاه کنونی خود بهترین پلن را انتخاب کنید.

جمع بندی شیمی کنکور تجربی

مباحث مهم شیمی کنکور نظام قدیم و جدید

بهترین فصل های شیمی در نظام قدیم

جمع بندی کنکور تجربی برای نظام قدیم
نظام قدیمی ها

شیمی سال دوم:در سال دوم‌ دبیرستان ۵ فصل داریم که به غیر از فصل چهارم بقیه ی فصول روان هستند و ارزش قرارگیری در برنامه ی مطالعاتی جمع بندی را دارند.

شیمی سال سوم: با تسلط بر روی مباحثی مانند موازنه، معادله نویسی و واکنش نویسی که در اوایل فصل اسکتوکیومتری مطرح شده است می توانیم به سراغ فصل ترمودینامیک برویم که پیشنهاد می شود به طور کامل مطالعه گردد.

شیمی سال پیش دانشگاهی:بعد از ترمودینامیک فصل های سینتیک و تعادل بررسی شود.می توانیم فقط به مطالعه ی مباحث ذکر شده تا به اینجای مقاله اکتفا کنیم اما اگر وقت داشتید حفظیات فصل های اسید و باز و الکتروشیمی نیز راحت و مناسب هستند.

بهترین فصل های شیمی در نظام جدید کنکور ۹۹

جمع بندی کنکور تجربی برای نظام جدید
نظام جدید

شیمی سال دهم: سال دهم شامل ۳ فصل است که تمامی فصول مناسب تمرین و بررسی در وقت باقیمانده می باشد.می توانید فصل دو از سر اثر گلخانه ای به بعد و از فصل ۳ بخش انحلال را نیز حذف کرد.

شیمی سال یازدهم: فصل یک تا اخر بازده درصدی پر اهمیت و روان است و می توانید هیدروکربن ها را حذف کنید.فصل دوم بسیار مهم و مناسب است که مبحث ترمودینامیک در آن مورد بررسی قرار می گیرد و کامل مطالعه شود.فصل ۳ نسبتا دشوارتر است و بهتر است در صورت سطح ضعیف و عقب افتادگی از برنامه مباحث استریل شدن و پلی استر ها را حذف کنیم.

شیمی سال دوازدهم: به دلیل امتحانات نهایی در سال دوازدهم امکان حذف کامل فصول نیست پس باید حداقل هایی از فصل اول و دوم که دشوار تر هستند نیز داشته باشیم.اما در حالت کلی پیشنهاد ما مطالعه ی فصل ۱ تا ابتدای پاک کننده های جدید و فصل ۲ نیز تا ابتدای فلز لیتیوم است.فصل سوم نیاز به حذفیات ندارد و فصل چهارم نیز تا اخر فناوری در شیمی بررسی شود.

پیشنهاد برای سال دوازدهمی ها

با توجه به امتحانات نهایی بهتر است در ایام امتحانات حداقل  فصل ۳ و ۴ شیمی سال دوازدهم را با تست جمع بندی کنید اگر توانایی بیشتری داشتید برای هر ۴ فصل اینکار را انجام دهید.داوطلبان قوی نیز در حالت ایده آل می توانند تمام شیمی کنکور را با تست جمع بندی کنند.

احتمالا در شیمی کنکور نظام جدید از مسائل سوال خاصی مطرح نمی شود اما به این معنا نیست که سوالات درصد خلوص مطرح نمی شود بلکه منظور مسائل ترکیبی بین فصل های مختلف است.اما انتظار می رود از بخش های جزئی فصل های ۲ و ۳ شیمی سال دهم همچنین فصل ۲ سال یازدهم و فصل های ۳ و ۴ سال دوازدهم سوالاتی طرح شود.

بهترین منابع جمع بندی شیمی کنکور

جمع بندی شیمی دهم استاد عارف ربیعیان
جمع بندی شیمی یازدهم استاد عارف ربیعیان
جمع بندی شیمی دوازدهم استاد عارف ربیعیان

بودجه بندی شیمی کنکور نظام جدید

نام فصلتعداد سوالات در کنکور ۹۸
کیهان زادگاه الفبای هستی۳
ردپای گازها در زندگی۳
آب ، آهنگ زندگی۲
قدر هدایای زمینی را بدانیم۴
در پی غذای سالم۴
پوشاک ، نیازی پایان ناپذیر۶
مولکول ها در خدمت تندرستی۳
آسایش و رفاه در سایه شیمی۴
شیمی جلوه ای از هنر ، زیبایی و ماندگاری۴
شیمی ، راهی به سوی آینده ای روشن تر۲
بودجه بندی شیمی نظام جدید

درس شیمی بعد از زیست شناسی پر اهمیت ترین درس در رشته تجربی است و در رشته ریاضی هم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است

برای دریافت منابع اصلی استاد عارف ربیعیان دی وی دی به همراه جزوه فقط با شماره دفتر مرکزی انتشارات گیلنا ۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰ تماس بگیرید.

جمع بندی ریاضی کنکور تجربی

روش های قدیمی جمع بندی و مرور ریاضی کنکور رو بذار کنار. با جدیدترین تکنولوژی آموزشی فقط ظرف ۵ ساعت میتونی ۱۰۰ درصد ریاضی رو تو مال خودت کنی. در ماه های منتهی به کنکور اهمیت جمع بندی دروس کنکور بسیار زیاده. به همین خاطر لطفا این پست از سلسله پست های مشاوره کنکور رو در سایت انتشارات گیلنا با دقت دنبال کن.

جمع بندی ریاضی کنکور در ماه های پایانی :

دوستان عزیزم سلام. من مهندس ابوالفضل شریفی ، مشاور رتبه های برتر کنکور و مشاور ارشد انتشارات گیلنا هستم و تو این مقاله میخوام راجب جمع بندی ریاضی کنکور براتون صحبت کنم.

در ماه های پایانی منتهی به کنکور با دو قشر دانش آموز مواجه می شویم.

دانش آموزان کنکوری در جمع بندی کنکور تجربی
دانش آموزان کنکوری
 1. دسته اول افرادی که مطالعه خود را به طور کامل انجام دادند و قصد جمع بندی دارند.
 2. دسته دوم افرادی که تا کنون مطالعه خوبی نداشتند و قصد دارند روی مباحث مهم کار کنند تا بتوانند نتیجه خوبی بگیرند.

۱- نحوه مرور و جمع بندی ریاضی کنکور برای کسانیکه کامل مطالعه کرده اند:

اگر جزء دسته اول هستید باید ترتیب زیر را هنگام جمع بندی ریاضی کنکور رعایت کنید:

ترتیب مطالعه برای جمع بندی ریاضی کنکور (دسته اول) :

توان گویا و عبارت جبری :
 • تجربی:(ریاضی دهم فصل سوم)
 • رشته ریاضی: (ریاضی دهم فصل سوم)

این سر فصل اکثرا هیچ تست کنکوری به صورت مستقیم ندارد اما در همه ی سوالات ردی از آن دیده می شود.نحوه تبدیل توان کسری به رادیکال و اتحاد ها و نحوه تجزیه در این سرفصل مهم است.

۲-جمع بندی معادله و نامعادله و تعیین علامت برای ریاضیات کنکور
 • تجربی:(ریاضی دهم فصل چهارم-ریاضی یازدهم فصل اول)
 • رشته ریاضی: (ریاضی دهم فصل چهارم-حسابان یازدهم فصل اول)

این سرفصل هم یکی از بحث های مهم درس ریاضی می باشد و در بقیه سر فصل ها به اطلاعات آن نیاز داریم.حل انواع معادله گویا و رادیکالی و درجه دوم و قدرمطلقی، نحوه تعیین علامت کردن و حل نامعادلات درجه دوم و قدرمطلقی و گویا در این سرفصل باید در دوران جمع بندی ریاضی کنکور بررسی شود.

۳- جمع بندی تابع ریاضی کنکور
 • رشته تجربی:(ریاضی دهم فصل پنجم –ریاضی یازدهم فصل سوم –ریاضی دوازدهم فصل اول)
 • رشته ریاضی: (ریاضی دهم فصل پنجم –حسابان یازدهم فصل دوم –حسابان دوازدهم فصل اول)

این سرفصل شروع جدی ریاضیات است و از اینجا به بعد دومینو توابع و مثلثات و حد و مشتق شروع می شود.در فصل اول توابع بدست آوردن دامنه و برد ، آشنایی با انواع توابع،رسم نمودار توابع، انتقال نمودار توابع،ترکیب توابع،اعمال جبری روی توابع، توابع یک به یک و وارون توابع بررسی می شوند.

۴-تابع نمایی و لگاریتم
 • رشته تجربی:(ریاضی یازدهم فصل پنجم)
 • رشته ریاضی:(حسابان یازدهم فصل سوم )

در این فصل با یک مدل جدید توابع به اسم توابع نمایی و لگاریتمی که معکوس یکدیگرند آشنا می شویم.توابع نمایی و قوانین آن که همچون قوانین اعداد توان دار در مبحث توان گویا و عبارت جبری هستند،قوانین لگاریتم جهت ساده سازی،معادلات و نامعادلات نمایی و لگاریتمی ،شکل نمودار نمایی و لگاریتمی و کاربرد توابع لگاریتم و نمایی هنگام جمع بندی ریاضیات کنکور باید بررسی شوند.

۵-جمع بندی مثلثات ریاضی کنکور
 • رشته تجربی:(ریاضی دهم فصل دوم –ریاضی یازدهم فصل چهارم –ریاضی دوازدهم فصل دوم)
 • رشته ریاضی: (ریاضی دهم فصل دوم –حسابان یازدهم فصل چهارم –حسابان دوازدهم فصل دوم)

یکی از فصل هایی که دانش آموزان با آن مشکل دارند مثلثات است دلیل اصلی مشکل اکثر دانش آموزان فرمول های این سرفصل و موضوعات حفظی آن است.نسبت های مثلثاتی، دایره مثلثاتی،قوانین بین نسبت های مثلثاتی، ساده سازی زاویه جهت محاسبه مقدار آن ، نمودار توابع مثلثاتی ، معادلات مثلثاتی در این فصل مورد بررسی قرار می گیرند.

۶- جمع بندی حد و پسوستگی کنکور
 • رشته تجربی:(ریاضی یازدهم فصل ششم –ریاضی دوازدهم فصل سوم)
 • رشته ریاضی: (حسابان یازدهم فصل پنجم –حسابان دوازدهم فصل سوم)

یکی از فصل های مهم و پر تست ریاضیات است که در دوران جمع بندی ریاضی کنکور توجه به آن ضروریست. محاسبه حد توابع از روی نمودار و ضابطه، حد توابع شامل قدر مطلق و جزء صحیح،رفع ابهام،حد توابع مثلثاتی،حد بی نهایت،حد در بی نهایت،پیوستگی در این فصل مورد بررسی قرار می گیرد.

۷-جمع بندی مشتق برای درس ریاضی کنکور
 • رشته تجربی:(ریاضی دوازدهم فصل چهارم )
 • رشته ریاضی:(حسابان دوازدهم فصل چهارم )

مشتق زاده شده توسط حد است و فصل پر تستی است.محاسبه مشتق به کمک تعریف ،مشتق توابع شامل قدر مطلق و جزء صحیح،شیب خط مماس و قائم،مشتق پذیری،مشتق عامل صفر کننده،محاسبه مشتق به کمک قوانین و نمودار تابع مشتق در این فصل مورد بررسی قرار می گیرد.

۸-کاربرد مشتق
 • رشته تجربی:(ریاضی دوازدهم فصل پنجم)
 • رشته ریاضی:(حسابان دوازدهم فصل پنجم )

اگر در فصل مشتق تبحر لازم را کسب کرده باشید در این فصل بخصوص در دوران جمع بندی ریاضیات کنکور کمتر دچار مشکل می شوید.ن قاط بحرانی،اکسترمم نسبی،اکسترمم مطلق و بهینه سازی در این فصل مورد بررسی قرار می گیرند.

۹-شمارش و بدون شمارش و احتمال و آمار
 • رشته تجربی:(ریاضی دهم فصل هفتم- ریاضی یازدهم فصل هفتم- ریاضی دوازدهم فصل هفتم)

در مبحث شمارش و بدون شمارش با اصل ضرب و جمع ، جایگشت، ترکیب و تبدیل آشنا می شویم

در مبحث احتمال اعمال روی پیشامد ها،پیشامد های مستقل و ناسازگار ، محاسبه احتمال به کمک ترکیب و تبدیل و جایگشت ، احتمال شرطی، قانون بیز مورد بررسی قرار می گیرند.

در بحث آمار با نحوه جمع آوری اطلاعات آماری، انواع متغیر،محاسبه میانگین ،میانه ، دامنه تغییرات ،مد،واریانس،انحراف معیار،چارک ها،دامنه میان چارکی و تغییرات این موارد در صورت تغییر داده مورد بحث قرار می گیرد.

۱۰- جمع بندی هندسه کنکور
 • رشته تجربی:(ریاضی یازدهم فصل دوم –ریاضی دوازدهم فصل ششم)

این موضوع شامل هندسه پایه و هندسه دوازدهم میشود.

در هندسه پایه مکان هندسی، انواع استدلال، تالس ، تشابه و روابط طولی مثلث قائم الزاویه مورد بحث قرار می گیرد.

در هندسه دوازدهم با هندسه فضایی و دایره و بیضی آشنا می شویم.

۱۱-مجموعه و دنباله و الگو
 • رشته تجربی:(ریاضی دهم فصل اول)
 • رشته ریاضی:(ریاضی دهم فصل اول )

در قسمت مجموعه با بازه ها ،متناهی و نامتناهی،مجموع مرجع و تهی، قوانین مجموعه ها، اعمال بین مجموعه ها آشنا می شویم.

در قسمت الگو با الگو های خطی و غیر خطی آشنا می شویم.

در بحث دنباله  دنباله حسابی و هندسی مورد بحث قرار می گیرد.

توجه :

**دقت شود موارد ۹ تا ۱۱ کامل تفکیک شده از باقی مباحث هستند و می توان در کنار مباحث دیگر نیز خوانده شوند **

تست زنی در دوران جمع بندی ریاضی کنکور (دسته اول) :

پس بعد از مطالعه هر کدام از مباحث به سرعت وارد تست شوید چرا که درس ریاضی بسیار تست محور است و اگر زمان زیادی صرف تست زدن نکنید نمی توانید جمع بندی خوبی برای ریاضی کنکور داشته باشید.

برای جمع بندی ریاضیات کنکور چطور تست بزنیم؟

اگر تست های مارکدار دارید و یا کتاب تستان تست های مهم را مارکدار کرده است روی آن ها مانور بدهید. در غیر این صورت با توجه به زمانی که برای تست آن سر فصل دارید یک مضربی از تست ها انتخاب کنید و پاسخ بدید.

تست ها باید در قالب بسته های ده تایی در یک زمان ۱۵دقیقه ای باشند و بعد از اتمام این زمان پاسخنامه را چک کنید نکته برداری کنید و بسته ده تایی بعدی را شروع کنید.

در رابطه با زمان به خودتان سخت بگیرید و سعی کنید قبل از شروع پاسخ دادن به سوالات یک هدف گذاری داشته باشید که چه تعداد سوال را می خواهید در دوران جمع بندی ریاضی کنکور حل کنید و سعی کنید رفته رفته تعداد سوالات را افزایش دهید تا در آزمون ها نیز پیشرفت داشته باشید.

حل سوالات کنکور در ۱٫۵ ماه آخر جمع بندی ریاضی کنکور :

در یک ماه و نیم آخر حتما سوالات کنکور ۶سال اخیر داخل و خارج از کشور را بررسی کنید و نکته برداری داشته باشید تا در هفته آخر این نکته برداری هارا مرور کنید

امیر مسعودی : بهترین ابزار مرور جمع بندی ریاضی کنکور (دسته اول) :

بعد از اینکه یک سرفصل را مطالعه کردید و تست زدید وارد سرفصل های بعدی بشید و برای اینکه سر فصل های قبل را فراموش نکنید باید مرور های سریعی داشته باشید که به کمک مهندس امیر مسعودی مدرس ریاضی و فیزیک در صدا و سیما و برنامه اوج یادگیری می توانید در هر ۱۵ دقیقه یک فصل ریاضی را به طور کامل مرور و جمع بندی کنید و همچنین سرعت تست زنیتان را افزایش دهید.

چطور ریاضی کنکور را با مهندس امیر مسعودی ۱۰۰ درصد جمع بندی کنیم؟

دانلود رایگان نمونه تدریس از تمام دروس انتشارات گیلنا

۲- نحوه مرور و جمع بندی ریاضی کنکور برای کسانیکه مطالعه کامل و خوب نداشته اند:

برای این دسته چون تایم زیادی تا کنکور نمانده مجبور به گزیده گزینی هستند. یعنی مباحث مهم تر ، راحت تر و درعین حال تست خیز تر را باید مطالعه کنند. در ابتدا به بودجه بندی مباحث ریاضی کنکور در دو رشته تجربی و ریاضی میپردازیم:

برای یه جمع بندی عالی برای ریاضی کنکور به تعداد تست های درس ریاضی تجربی و حسابان کنکور سال ۹۸ دقت کنید:

تعداد سوال از مباحث مختلف درس ریاضی رشته تجربی در کنکور ۹۸ :

مبحثتعداد سوال در کنکور ۹۸
مجموعه،الگو،دنباله۱
توان‌های گویا و عبارت‌های جبری۰
معادله و نامعادله۳
هندسه۴
تابع۲
مثلثات۴
توابع نمایی و لگاریتمی۲
حد و پیوستگی۴
مشتق۴
کاربرد مشتق۲
شمردن،بدون شمردن۱
احتمال۲
آمار۱

بودجه بندی ریاضی رشته تجربی

تعداد سوال از مباحث مختلف درس حسابان رشته ریاضی در کنکور ۹۸ :

مبحثتعداد سوال در کنکور ۹۸
مجموعه،الگو،دنباله۲
مثلثات۳
توان‌های گویا و عبارت‌های جبری۱
معادله و نامعادله۲
شمارش بدون شمردن۰
هندسه تحلیلی۰
تابع۲
بخش پذیری و تقسیم۰
تابع نمایی و لگاریتمی۱
حد و پیوستگی۳
حد نامتناهی و حد در بینهایت۱
مشتق۳
کاربرد مشتق۲

بودجه بندی ریاضی رشته ریاضی

جمع بندی ریاضی کنکور برای کسب درصد بالای ۷۰ (دسته دوم) :

اگر میخواهید در درس ریاضی به درصد ۷۰ برسید به مباحث زیر توجه کنید:

برای رسیدن به این درصد چند حالت دارید و می توانید با سلیقه خودتان یکی را انتخاب کنید

 1. معادله و نامعادله –تابع-نمایی و لگاریتم- مثلثات-حد=مشتق – کاربرد مشتق
 2. معادله و نامعادله-مثلثات-حد- مشتق – کاربرد مشتق-ترکیبیات و آمار و احتمال
 3. معادله و نامعادله-مثلثات-حد- مشتق – کاربرد مشتق-هندسه پایه و دوازدهم

جمع بندی ریاضی کنکور برای کسب درصد بالای ۸۴ (دسته دوم) :

اگر میخواهید در درس ریاضی در دوران جمع بندی ریاضی به درصد ۸۴ برسید روی مباحث زیر تمرکز کنید:

 1. معادله و نامعادله-تابع-تابع نمایی و لگاریتم-مثلثات-حد-مشتق-کاربرد مشتق-ترکیبیات و آمار و احتمال
 2. معادله و نامعادله-تابع-تابع نمایی و لگاریتم-مثلثات-حد-مشتق-کاربرد مشتق-هندسه پایه و دوازدهم

جمع بندی ریاضی کنکور برای کسب درصد بالای ۹۶ (دسته دوم) :

اگر میخواهید در درس ریاضی به درصد ۹۶ برسید باید مباحث زیر رو مطالعه کنید:

 1. معادله و نامعادله-تابع-تابع نمایی و لگاریتم-مثلثات-حد-مشتق-کاربرد مشتق-ترکیبیات و آمار و احتمال-هندسه پایه و دوازدهم
 2. اگر از پس یک تست مربوطه به مجموعه و دنباله را هم بر بیاید درصد ۱۰۰ در مشت شماست.

توجه :

در مطالعه هر کدام از سرفصل های بالا به طور دقیق نکات مربوط به هر مبحث را که در قسمت قبل ذکر کردیم رعایت کنید.


جمع بندی فیزیک کنکور تجربی

فیزیک ، درسیه که بیشتر بچه های کنکوری رو دچار مشکل می کنه ، درسته که تمام موفقیت کنکور بستگی به درس فیزیک نداره اما می تونه تاثیر خیلی خوبی رو نتیجه کنکور داوطلبا داشته باشه . افرادی تو این درس موفقن که مراحل یادگیری رو به طور کامل انجام داده باشن ، رو تجزیه و تحلیل سوالا و حل مسائل فیزیک به تسلط کامل رسیده باشن .

زیاد بودن حجم مسائل فیزیک ، اون رو جزو دروس فرار قرار داده . برای مقابله با این مشکل بهتره که حتما تو بازه های مشخصی مباحث خونده شده رو مرور و جمع بندی کنین تا به یک طبقه بندی درستی تو ذهنتون برسین و بازدهیتون تو این درس بالاتر بره . به خاطر اهمیت درس فیزیک تو کنکور ریاضی و تجربی ، تو این مقاله همه چیزایی که راجع به جمع بندی این درس لازمه بدونین رو گفتیم . پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشین !

صفر تا صد جمع بندی فیزیک از نظر رتبه های برتر

زمان جمع بندی درس فیزیک با سه دسته داوطلب رو به رو می شیم ، نحوه جمع بندی دروس برای همه داوطلبا با هم متفاوته و به شرایط و سطح علمی هر شخصی بستگی داره اما همه مراحلی که باید انجام بدن به طور کاملا یکسانه .

 • مراحل جمع بندی درس فیزیک :

 مشخص کردن وضعیت خودتون تو تمام مباحث

یک جدول مطابق جدول زیر آماده کرده و تمام مباحث فیزیک رو نوشته و وضعیت خودتون رو توشون مشخص می کنین . هدف از انجام این کار دونستن شرایط واقعیتونه . چون هر شخصی با دیدن شرایط خودش تو تمام مباحث درسی ، یه برنامه راهبردی برای بهتر کردن وضعیت خودش به ذهنش میرسه و باعث میشه تا بدونه برای مرور هر مبحث چه قدر زمان بزاره و چه کارایی انجام بده تا راندمان کارش بالاتر بره .

نام درسمبحثوضعیت مطالعهوضعیت تستمیانگین درصد
فیزیکحرکت شناسیخوبکم۷۰
فیزیککار و انرژیضعیفزیاد۱۰
فیزیکگرمامتوسطمتوسط۲۰

وضعیت خود را دقیقا مشخص کنید

 تهیه منبعی متناسب با دوران جمع بندی

از اونجایی که زمان جمع بندی خیلی محدوده و هدف مشخص شده تو این دوران ( مرور ، تسلط و دسته بندی مطالب برای دسترسی راحت تر سر جلسه آزمون و … ) هستش لازمه تا همه داوطلبا منابعی رو برای این دوران انتخاب کنن که بتونه تمام انتظاراتشون رو برای بازه جمع بندی برآورده کنه . اصطلاحا یه دور مرور تمام مباحث خونده شده رو داشته باشن . انتهای همین مقاله منابع مناسب جمع بندی معرفی شده که می تونن با توجه به شرایطشون مناسب ترین منبع رو انتخاب کنن .

 ورق زدن سریع نکات و فرمولای هر مبحث

بعد از انتخاب منبع مناسب با توجه به شرایط علمیتون ، مبحثی که قراره تو دوره جمع بندی بخونین رو مشخص کرده و نکات و فرمولای مربوط به اون مبحث رو یک دور مرور کنین تا تقریبا تمام مباحثش یادتون بیاد .

بیشتر بخوانید : کامل ترین روش تحلیل آزمون های آزمایشی

 برگزاری آزمون شبیه ساز

آزمون شبیه ساز به آزمونی گفته میشه که بتونه تمام شرایط کنکور رو براتون تداعی کنه . تو این مرحله تو بازه های کوتاه مدت ( به طور مثال ۲ روز یک بار ) مباحثی که مرور کردین رو انتخاب کرده و تعداد سوالا و زمان پاسخ گویی به این سوالا مثل شرایط کنکور سراسری برای رشته ریاضی ۴۵ سوال و ۵۵ دقیقه زمان پاسخ گویی ، برای رشته تجربی ۳۰ سوال با ۳۷ دقیقه مدت زمان پاسخ گویی باشه و شروع به حل کردن سوالا کنین .

 تحلیل آزمون شبیه ساز

بعد از پایان آزمون شبیه سازتون ،  شروع به تحلیل سوالای آزمون کنین . تو تحلیل آزمونتون حتما باید سوالا رو دونه دونه بررسی کرده حتی سوالایی که به جواب درست رسیده بودین . دلیل غلط بودن گزینه ها تو هر سوال رو هم بررسی کنین حتما نکاتی که باعث اشتباهاتتون تو هر آزمون شده رو یادداشت کنین تا این مشکلات رو برطرف کنین تا باعث پایین اومدن راندمانتون نشه .

 درس ریاضی هم مثل درس فیزیک ، محاسباتیه . اما تاثیر گذاری بیشتری تو کنکور سراسری ریاضی و تجربی داره . اگه می خواین با بهترین روش جمع بندی درس ریاضی آشنا بشین پیشنهاد می کنیم مقاله زیر رو بخونین .  

زمان شروع جمع بندی فیزیک کنکور سراسری

زمان شروع جمع بندی تخصصی تجربی

 شهریور ماه:

جمع بندی کنکور تجربی از شهریور

به خاطر حجم زیاد درس فیزیک متقاضیای کنکور ریاضی و تجربی از تابستون شروع به مطالعه این درس می کنن تا بتونن تو تابستون حداقل ۱/۳ مطالب این درس رو جمع کنن و وقتی برای مرور دوباره کتاب درسی داشته باشن . انتهای شهریور ماه حدود ۱ هفته برای جمع بندی مباحث فیزیک وقت بزارین و تمام مطالب رو یک بار جمع بندی کنین .

 دی ماه بعد از امتحانات نیم سال اول :

جمع بندی کنکور تجربی از بعد از امتحانات دی ماه

با اتمام امتحانات نوبت اول پایه دوازدهم ، حجم دروس پایه و سال دوازدهم به نصف رسیده و دوباره جمع بندی مطالب به همون شیوه جمع بندی اولیه انجام می شه چون حجم مطالب هنوز کمه جمع بندی حدود یک هفته زمان میبره تا تمام مطالب مربوط به فیزیک رو یک بار دیگه مرور کنین .

 اردیبهشت ماه :

جمع بندی کنکور تجربی از اردیبهشت ماه

این مرحله از جمع بندی مهم ترین و طلایی ترین فرصت برای همه دانش آموزاست چون تقریبا تمام مطالب درسی تموم شده و حالا تثبیت نهایی مطالب انجام می شه و می تونین تمام مباحث رو آزمون جامع بگیرین و خودتون رو به صورت کلی تر تو این درس بسنجین .

منابع جمع بندی فیزیک کنکور سراسری ( جمع بندی تجربی )

یکی از سوالایی که زمان جمع بندی ذهن خیلیا رو به خودش مشغول می کنه اینه که ” تو دوران جمع بندی از چه منابعی استفاده کنیم و بیشتر روشون تمرکز کنیم ” ؟ توجه داشته باشین بهترین منبع برای جمع بندی ، اون منبعیه که در عین کامل بودن ، منطبق با کتاب درسی باشه ، بیان ساده و قابل فهمی داشته باشه تا بتونین با مطالعه اون و دسترسی به نکات مهم بازدهی درس فیزیک رو بالا برده و تو افزایش درصد این درس کمکتون کنه . اصولا منبعی که همه این شرایط رو داشته باشه دست نوشته ها ، خلاصه نویسی ها ، حاشیه نویسی ها و خط کشی های خودتون هست که در طول سال انجام دادین . امیر مسعودی

ممکنه خیلی از داوطلبای کنکوری به هر دلیلی موفق به نوشتن خلاصه درس فیزیک نشده باشن و حالا به فکر یک کتاب خوب برای جمع بندی این درس باشن . کارشناسای مرکز مشاوره تحصیلی بهترین کتابای جمع بندی درس فیزیک رو براتون تو جدول زیر مشخص کردن تا با خوندن این کتابا بتونین مناسب ترین منبع جمع بندی درس فیزیک رو تهیه کنین .

 • رشته ریاضی
نامانتشاراتمدرسقیمت
همایش فیزیک پایه ( دهم و یازدهم )گیلناامیر مسعودی۵۰۵
 • رشته تجربی 
نامانتشاراتمدرسقیمت
همایش فیزیک پایه ( دهم و یازدهم )گیلناامیر مسعودی۴۷۰

جمع بندی کنکوری فیزیک

 تو بازه های جمع بندی نهایی می تونین از سوالای کنکور سالای گذشته هم استفاده کنین . اگه به این سوالا دسترسی نداشتین ، می تونین با خوندن مقاله زیر اقدام به دانلود سوالایسالای گذشته کنکور سراسری کنین . 

اگه بعد از خوندن این مقاله سوال و یا ابهامی در مورد نحوه جمع بندی فیزیک کنکور سراسری داشتین ، می تونین از طریق سیستم مشاوره تحصیلی تلفنی انتشارات گیلنا با مشاورای این مرکز در ارتباط باشین و سوالای خودتون رو بپرسین . پیشنهاد می کنیم با عضویت در اپلیکیشن انتشارات گیلنا از تموم اخبار مرتبط با کنکور سراسری مطلع بشین .

سوالات متداول

۱- برای جمع بندی اصولی درس فیزیک باید چیکار کنیم ؟

برای جمع بندی اصولی درس فیزیک حتما باید بعد از مشخص کردن وضعیت علمیتون ، منابع مناسب رو تهیه کرده و طبق مراحل گفته شده تو متن مقاله اقدام کنین .

۲- تو دوران جمع بندی چند روز یک بار مرور مطالب رو داشته تا بازدهی بالایی از این دوران داشته باشیم ؟

همونطور که تو متن مقاله به طور کامل توضیح داده شده آزمون شبیه ساز ۲ روز یک بار خیلی می تونه کمکتون کنه .

۳- بهترین منابع جمع بندی درس فیزیک چه کتابایی هستن ؟

بهترین منبع جمع بندی درس فیزیک خلاصه استاندارد داوطلبه اما در صورتی که خلاصه استاندارد ندارین می تونین با مشاوران ما در ارتباط باشید و جزوه رتبه های برتر را دریافت کنید .اوج یادگیری

تماس با ما
۰۹۱۲۱۹۰۴۶۹۰

اگر شما هم با منبع خوبی کار می کنید حتما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید تا همه بتونن استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.