جستجو در نوشته های انتشارات گیلنا

تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲

تاثیر معدل در کنکور 1402

فهرست مطالب

تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ به چه صورت است؟

تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ از مسائل مهمی است که توجه داوطلبان کنکور را به خود اختصاص داده است و داوطلبان به دنبال آن هستند که بدانند تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ به صورت قطعی یا مثبت اعمال می شود.

در سال ۱۳۸۶ قانون حذف کنکور سراسری تصویب شد اما تاکنون این قانون اجرایی نشده است.

طرح دیگری که برای روند حذف کنکور اجرایی شده است، پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی می باشد که شامل ۸۵ درصد رشته ها می باشد اما مسئله پیش رو این است که در رشته های پرمتقاضی با رقابت بالا نمی توان بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش کرد و نیازمند آزمونی همانند کنکور می باشد.

در سال ۹۴ تاثیر معدل را به صورت قطعی اعلام کردند یعنی تاثیر مثبت برای معدل بالاها و تاثیر منفی برای معدل پایین ها اما از سال بعد این تاثیر معدل به صورت مثبت درآمد و در کنکور ۱۴۰۱ هم تاثیر معدل برای کنکور مثبت است.

تاثیر ۶۰ درصدی معدل در کنکور ۱۴۰۲

طبق بیانات اعلام شده از خبرگزاری شورای عالی انقلاب فرهنگی طرحی مبنی بر تاثیر ۶۰ درصدی معدل مطرح شده است.

قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی اظهار داشت که بزرگترین آسیب ادغام سنجش و آموزش می باشد که این خود به تنهایی دلهره و دغدغه ای را در بین داوطلبان ایجاد کرده است.

همچنین افزود با وجودی که بیشتر مسئولیت پذیرش بر عهده ی سازمان سنجش می باشد این طرح ساماندهی خواهد شد که این سیاست نهایی شده و کافی است که در حضور سران سه قوه و اعضای شورای مطرح شود.

وی افزود ما کنکور را حذف نخواهیم کرد اما با تصویب این طرح وزن بیشتر مسئولیت پذیرش داوطلبان با هدف کاهش تنش و دلهره داوطلبان بر عهده آموزش و پرورش خواهد بود.

اجرای این طرح مستلزم رعایت شرایطی همچون برگزاری امتحانات نهایی، طراحی سوالات و شرایط پیش از امتحانات نهایی، رمز گذاری می باشد که با اعلام رضایتمندی این دو سازمان نهایی خواهد شد.

کبگانیان در این خصوص اعلام کرد: شکل گرفتن حوزه‌های تصحیح و جدا شدن سربرگ‌ها، اسکن کردن و توزیع تصادفی نیز از دیگر مسائل است که پس از بر گزاری در دست قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه اظهار داشت که امتحانات نهایی دارای الگو و کلید بوده و کد گذاری می باشد.

همچنین عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح داشت که با مناسب بودن آمار های تحلیل سوالات می توان به ملاک مدار و هنجار بودن پی برد.

با توجه به ملاک سنجش و عمق یادگیری داوطلبان گفته شد که ۲۵ درصد سوالات آسان، ۵۰ درصد متوسط و ۲۵ درصد دشوار می باشد که نمرات هم از ۱۰۰ نمره لحاظ خواهد شد.

کنکور فقط برای دروس تخصصی برگزار می شود

کنکور ۱۴۰۲ فقط مختص دروس تخصصی می باشد و دروس عمومی به بخش سوابق تحصیلی منتقل می شود و سوابق تحصیلی مبنای ارزیابی نهایی خواهد بود.

و امتحان دروس عمومی به صورت نهایی برگزار می شود.

کنکور 1402

تاثیر معدل در کنکور شامل چه کسانی نمی شود؟

  • داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را قبل از سال ۱۳۸۴ اخذ کرده اند.
  • کسانی که مدرک پیش دانشگاهی خود را قبل از سال ۱۳۹۱ اخذ کرده اند.
  • داوطلبانی که دیپلم فنی حرفه ای و کار و دانش اخذ نموده اند اما در صورت تمایل به اعمال سوابق تحصیلی در آزمون خود می توانند در امتحانات نهایی گروه آموزشی مورد نظر شرکت کنند.

منظور از ترمیم معدل چیست؟

آموزش و چرورش برای آن دسته از داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را در سال های ۸۴ به بعد و پیش دانشگاهی خود را از سال ۹۱ اخذ کرده اند و نمره بالایی را کسب نکرده اند، طرحی به نام ترمیم معدل را مطرح کرده است.

این طرح در سه بازه زمانی دی، خرداد و شهریور برگزار می شود و در صورت اخذ نمره بالاتر از نمره قبلی لحاظ خواهد شد و هر فرد یک بار فرصت شرکت در این طرح را دارد.

ارتباط با ما

در صورت داشتن هر گونه سوال در خصوص تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲، از طریق شماره های زیر، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰

۰۹۱۲۱۹۰۴۶۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.