جستجو در نوشته های انتشارات گیلنا

راهکار های رفع استرس کنکور با انتشارات گیلنا

استرس کنکور

فهرست مطالب

راهکار های رفع استرس کنکور چیست؟

استرس چیست؟

کنکور مسیری طولانی و پر از اتفاقات گوناگون می باشد. در طی این مسیر استرس و اضطراب، نبودن مشاوره و برنامه ریزی، نبودن منابع درست و … می تواند دانش آموز را از موفقیت دور کند.

استرس یکی از دلایلی است که آرامش دانش آموزان را هنگام مطالعه و درس خواندن از بین می برد.

اکثرداوطلبانی که خود را برای کنکور سراسری آماده می کنند، این استرس را تجربه خواهند کرد.

باید بدانید که مقدار کمی استرس، قبل از آزمون یک امر طبیعی است اما اگر این استرس بیش از حد افزایش یابد و از کنترل شما خارج شود باعث افت عملکرد شما در آزمون می شود.

استرس شاید به تنهایی اصلا وجود نداشته باشد و یک سری عوامل باعث ایجاد آن شوند عواملی مانند بی خوابی، تغذیه نامناسب، نداشتن انگیزه و …

در این مقاله عوامل ایجاد کننده استرس و راهکار های رفع استرس برای دانش آموزان و داوطلبین کنکوری نوشته شده است

استرس چیست؟

استرس شرایط یا احساسی است که در آن، فرد از لحاظ ادراکی بر این باور است که مجموع خواسته ها و انتظاراتی که از او وجود دارد، فراتر از منابع، امکانات و توانمندی های در اختیار اوست.

انواع استرس در دانش آموزان کنکوری

استرس مثبت

استرس مثبت، استرسی است که به ما انگیزه و تلاش برای درس خواندن می دهد و ما را به جلو می برد.

این استرس باعث می شود برای رسیدن به هدف مصمم تر باشید و با انگیزه بیشتری به سمت هدف خود حرکت کنید.

استرس منفی

استرس منفی، استرسی است که در آن ذهن شما دائما در گیر پیشامد های ناخوشایند است و شما را دچار فرسودگی خواهد کرد و موجب تحلیل حافظه در شما می شود.

استرس منفی در دانش آموزان کنکوری سبب کندی ذهن و تحلیل حافظه می شود و باعث می شود قدرت تحلیل در دروس محاسباتی مانند ریاضی و فیزیک را از دست دهید.

پیامد های استرس

زمانی که شما دچار استرس می شوید علائم رفتاری و جسمانی در شما ظاهر می شود.

علائم رفتاری استرس

بی خوابی
پرخوری یا بی اشتهایی
نداشتن تمرکز
بی قراری
نگرانی

علائم جسمانی استرس

خشکی دهان
لرزش دست ها
افزایش ضربان قلب
تعریق بیش از حد
سوزن سوزن شدن بدن
لکنت زبان

راه های رفع استرس

خواب مناسب

 1- خواب مناسب : سعی کنید در طول روز استراحت کافی داشته باشید تا انرژی مورد نیاز برای انجام فعالیت ها را داشته باشید. حداقل زمان استراحت نرمال ۷ الی ۸ ساعت است.

مغز شما برای گنجایش مطالب نیاز به استراحت دارد و با فشار زیاد شاید شما بتوانید درس بیشتری بخوانید ولی مطمئن باشید کیفیت کارشما پایین است.

تنها نبودن

۲- تنها نبودن : هیچ وقت سعی نکنید خودتون رو تنها کنید. تنهایی خود عامل استرس است و سعی کنید با افرادی هم ارتباط داشته باشید که باعث انرژی شما می شوند و نه ضعف شما …

افراد تنها قادر نیستند تصمیمی در برابر مشکلات خود بگیرند و توجه داشته باشید که بودن مشکلات در زندگی هم باعث استرس در زندگی فرد می شود.

کنترل هیجان

۳- کنترل هیجان خود : هر کسی به گونه ای هیجان خود را کنترل می کند برای مثال گریه کردن باعث آرامش خیلی از افراد می شود ولی برای فرد دیگر ممکن است این کار، آنقدر کمک نکند بلکه فریاد زدن او را آرام سازد . پس راه کنترل هیجان خود را یاد بگیرید و برای آرامش و کاهش هیجان خود تلاش کنید.

مرور مداوم مطالب

۴- مرور کردن مداوم مطالب درسی نه تنها به ثبات و ماندگاری دروس در ذهن کمک می کند بلکه بخش عمده ای از استرس را ازبین می برد.

تغذیه

۵- تاثیر تغذیه بر روی استرس: یکی از مهم ترین عاملی که توسط آن می توان استرس را از بین برد، نگه داشتن میزان قند خون در حالت طبیعی است. پیشنهاد می شود برای کنترل و بهبود میزان قند خون به پزشک تغذیه مراجعه کنید. توجه داشته باشید مصرف زیاد پروتئین و فیبرهای غذایی، می توانید کاری کنید که تجزیه گلوکز های به تاخیر افتاده و در نتیجه میان قند خون شما در تمام مدت روز در یک سطح ثابت تری باقی بماند.

نفس کشیدن

تکنیک های تنفسی یکی از سریع ترین روش ها برای رفع استرس و آرام کردن ذهن است.

بدن با تنفس عمیق، آرام می شود، ضربان قلب پایین می آید، ماهیچه ها شل می شوند و فشار خون کاهش می یابد.

کشش بدن به رفع فشار عضلات، افزایش گردش خون و تمرکز شما کمک می کند.

پس از اینکه طولانی مدت روی صندلی نشستید، حتما به بدن خود استراحت دهید زیرا این عمل باعث آرامش و هوشیاری شما می شود و در بهتر خوابیدن به شما کمک می کند.

کربوهیدرات های پیچیده

کربوهیدرات ها در مغز باعث افزایش ترشح هورمون سروتونین می شوند. برای این که میزان سروتونین در خون بالا بماند بهتر است از مواد غذایی دارای کربوهیدرات های کمپلکس که به کندی هضم می شوند استفاده کنید. بعضی از این مواد غذایی شامل حبوبات، نان، پاستا می شوند.

برنامه ریزی

۷- بی برنامه بودن: داشتن برنامه ریزی و نظم یکی از راه های رفع استرس می باشد. اولین قدم برای رسیدن به موفقیت داشتن نظم می باشد. دانش آموزان باید بداند که هر روز چه درس هایی را مرور کند و زمان تست زنی مناسب را در برنامه داشته باشد و…

مشاور

۸- مشاوره: تمام این موارد به کمک شخصی امکان پذیر است که مسیر کنکور را طی کرده باشد و تجربه زیادی در کنکور و رسیدن به موفقیت داشته باشد. مشاور باید هم انگیزشی و هم آموزشی دانش آموز را یاری کند. یک مشاوره منظم پیگیری برنامه دانش آموزان را داشته باشد. در واقع یک مشاورباید تمام عوامل ایجاد کننده استرس را از دانش آموز دور کند.

مشاوره و برنامه ریزی رایگان

گروه مشاوره و برنامه ریزی موسسه انتشارات گیلنا برنامه ریزی و مشاوره رتبه های برتر کنکور را در اختیار دانش آموزان قرار داده است

این گروه زیر نظم مستقیم مهندس ابوالفضل شریفی می باشد.

دانش آموزان و داوطلبین کنکور می توانند جهت دریافت مشاوره به سایت انتشارات گیلنا یا اوج یادگیری مراجعه کنند یا با شماره تماس ۰۹۱۲۱۹۰۴۶۹۰ و یا ۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰ ارتباط برقرار کنند .

9 پاسخ

    1. سلام
      خواب ،تغذیه ،برنامه ریزی و … از عواملی هستند که می توانند شمارا در رسیدن به هدف یاری کنند .
      تنظیم خوابتون رو حتما با کمک مشاورتون انجام بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.