جستجو در نوشته های انتشارات گیلنا

استرس دوران جمع بندی کنکور

استرس دوران جمع بندی

فهرست مطالب

امروزه استرس جز جدایی ناپذیر زندگی شده است ما نیز دراین مقاله میخواهیم استرس دوران جمع بندی کنکور دانش اموزان در آستانه ی آزمون سراسری و کنترل و مهار آن را بررسی کنیم.

تعریف استرس :

موقعیتی ناشی ازتعامل فرد با محیط که به موجب ان ناهماهنگی بین ملزومات یک موقعیت ومنابع یک موقعیت اتفاق می افتد که ان ناهماهنگی میتواندواقی یا غیرواقعی باشد.

علائم جسمانی استرس :

والتر کنون وهانس سلیه درمورد بعد جسمانی استرس صحبت کردند.

استرس زیادمیتواندعلائم جسمانی نیز به دنبال داشته باشد که شایع ترین ان ها سردرد،معده درد است.گاها مشاهده میکنیم که چنین علائمی در دانش اموزان کنکوری دیده میشود.که با نزدیک شدن به زمان کنکور و جمع بندی ان دچار این علائم میشوند که با راهکارهایی میتوان ان را کاهش داد. یکی از راهکارهاییکه میتوان در این زمینه مفید باشد مراجع دانش اموزان به مشاورانی با تجربه در زمینه جمع بندی کنکور است که موسسه انتشارات گیلنا دراین زمینه مشاوره های رایگانی انجام میدهد.

راهکارهای مقابله با استرس :

۱٫راهکاراجتنابی

۲٫گرایشی

۱٫راهکاراجتنابی:

با بکاربردن انها ما ازمسئله ایی که باعث استرس شده است دورمیشویم.مثل ورزش کردن در زمانی که استرس داریم .مثلا زمانی که دانش اموزان درس میخوانند میتوانند برای مقابله با استرس خود از روش ۳۳۳ برای کاهش استرس خود استفاده کنند.

۲٫گرایشی:

گرایش به سمت حل مسئله .ما انسان ها معمولا گرایش داریم که با ان مسئله ایی که روبه رو هستیم به حل ان بپردازیم تا ازان طریق استرس خود را کاهش دهیم.

روش های کاهش استرس در دوران کنکور :

۱٫افزایش حمایت اجتماعی

۲٫افزایش کنترل فردی

۳٫سازمان دهی بهینه محیط پیرامون

۴٫ورزش کردن

۱٫افزایش حمایت اجتماعی :

این روش یک روش پیشگیرانه محسوب میشود .مشاوران موسسه کنکور اسان است چنین حمایتی را برای دانش اموزان دراستانه کنکور سراسری ودانش اموزانی که در دوران جمع بندی هستند درنظرگرفته که با استفاده از مشاورین مجرب خود این حمایت را از دانش اموزان انجام میدهند که میتواند سبب عدم وجود استرس و یا کمترین میزان استرس در دانش اموزان شود.

۲٫افزایش کنترل فردی :

این گزینه شامل افرادی میشود که کنترل هیجانی خوبی دارند و کمتر خود را درمعرض استرس قرارمیدهند.میتوان در مورد دانش اموزان اینطئر بیان کنیم که میتوانند با کنترل هیجانات طبیعی ناشی ازکنکور بهترین انتخاب ها را در درست ترین زمان داشته باشند.

۳٫سازمان دهی محیط پیرامون :

دانش اموزانی که در دوران جمع بندی کنکور به سر میبرند،از این گزینه میتوان بعنوان یک راه حل حیاتی نام برد که میتوانند محیط پیرامون خود را چنان نظم دهند که بتوانند بهترین تمرکز را در زمان جمع بندی داشته باشند.

۴٫ورزش کردن :

زمانی که ورزش میکنیم کاملا اگاهانه سیستم سمپاتیک فعال میشود.

درهنگام استرس هورمونی معروف به هورمون استرس که کورتیزول نام دارد ترشح میشود.

یکی از راه های مفیدی که در روز های پایانی و نزدیک به کنکور میتواند برای دانش اموزان مفید باشد خواب کافی است که میتواند سبب کاهش استرس شود.

در این مقاله سعی شدبه تعریف مختصری از استرس و راهکار های پیشگیرانه اشاره شود .

مشاورین مجرب در موسسه انتشارات گیلنا میتوانند در زمینه راهکار های پیشگیرانه استرس در روزهای پایانی و جمع بندی کنکور سراسری به طور رایگان مشاوره دهند که شما میتوانید با شماره ۰۹۱۲۱۹۰۴۶۹۰ اقای مهندس ابوالفضل شریفی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.