جستجو در نوشته های انتشارات گیلنا

از هدف گذاری دانش آموزان تا موفقیت

هدف گذاری انتشارات گیلنا

فهرست مطالب

در این مقاله به صورت کامل به انواع هدف گذاری برای دانش آموزان کنکوری میپردازیم تا موفقیت خود را هموار سازند.

انواع هدف گذاری برای دانش آموزان

هدف گذاری امریست قدرتمند که شما را برای رسیدن به رویا و آرزوهایتان کمک میکند شما با هدف گذاری روی موفقیت خود متمرکز میشوید و مسیر رسیدن به موفقیت برای شما واضح و شفاف میشود.با هدف گذاری میدانید که چه میخواهید.

هدف گذاری شخصی است

هدف گذاری یک مهارت فردیست  برای شناخت خود و هرگروه از داوطلبان باید بدانند که هدف خاص و ویژه ی خودرا باید دنبال کنند که این هدف متناسب میشود با شرایط خانوادگی،شخصی و آموزشیتان اما چند ویژگی مشترک در هدف گذاری وجود دارد که میتواند به عنوان اصول راهنمای شما باشد و به شما در تعیین هدف کمک کند.

انواع هدف گذاری از لحاظ زمان

هدف گذاری سه بازه ی زمانی دارد :
۱٫بلندمدت۲٫میان مدت۳٫کوتاه مدت
شما هرچقدر از بازه ی بلند مدت به سمت کوتاه مدت نزدیک تر میشوید ،مقیاسی دقیق تر و قابل اندازه گیری تر را پیش رو دارید یعنی هدف گذاری کوتاه مدت بسیار دقیق و قابل اندازه گیریست.

هدف گذاری بلندمدت دانش آموزان

هرگاه حرف از هدف میشود همه به یاد اهداف بلند مدت خود می افتیم .هدف گذاری بلند مدت در رابطه با تحصیل که شامل انتخاب رشته در دبیرستان و دانشگاه میشود و آینده ی اجتماعی و شغلی شما را رقم میزند بسیار اهمیت دارد و باید زمان زیادی را در خانواده برای تعیین این هدف مهم اختصاص دهید و گفت و گو با اعضای خانواده،دوستان و مشاوران موثرترین روش برای این نوع از هدف گذاری است.

این نوع هدف گذاری بهتراست از از دوران کودکی یک سوژه ی دائمی برای گفت و گو های خواندگیتان باشد و خانواده ی شما نقش بسیار مهمی در این تصمیم گیری دارند.

اگر شما در سالهای پایانی تحصیل به فکر هدفگذاری نهایی و بلند مدت بیفتید در هر زمینه ای مخصوصا در زمینه ی تحصیلی شما و دانشگاه،ممکن است آثاری منفی و بازدارنده هنگام درس خواندن برایتان داشته باشد یعنی بسیاری از دانش آموزان هنگام درس خواندن به یاد اهداف بلندپروازانه ی خود می افتند و غرق در رویا میشوند…

هدف گذاری میان مدت

این نوع از هدف گذاری برای امتحانات مناسب است مثلا امتحانات نیمسال یا امتحانات پایانی.برای هدف گذاری میان مدت میتوانید روی افزایش معدلتان،نمرات امتحانیتان و تراز های آزمونیتان تمرکز کنید.یعنی به تدریج نمرات خودرا افزایش دهید تا حس اعتماد بنفس بیشتری پیدا کنید و اینگونه با اعتماد بنفس بیشتری به اهداف بلندمدت خود فکرکنید.

بلند پروازی نکنید

ویژگی خوب هدف گذاری های کوتاه مدت و میان مدت مدت، بازه های زمانی کوتاه تر و قابل دسترس بودن آنهاست.در هرمرحله از هدف گذاریتان بلندپروازی نکنید و هدف گذاریتان را واقع بینانه تنظیم کنید.

هدف گذاری کوتاه مدت

مؤثر ترین نوع هدف گذاری، هدف گذاری کوتاه مدت است .
شما با شرکت در آزمون ها ،بهترین فرصت و امکان را دارید که در زمان مطالعه ی هر آزمون هدف گذاری کوتاه مدت انجام دهید. پس از برگزاری هر آزمون، نتیجه ی آزمون خود را با هدف گذاری و تلاش و برنامه ای که داشتید مقایسه  کنید ، در این صورت شرایط و ویژگی های شخصیتی و آموزشی خود را بهتر می شناسید و باید برای آزمون بعدی خود نیز هدف گذاری  کنید و گام به گام به هدفهای میان مدت و بلندمدت خود نزدیک تر شوید.

نکته ی نهایی:

طبق توصیه ی مشاوران هدف گذاری کوتاه مدت دانش آموزان برای آزمون ها باید به صورت چند از ده باشد یعنی برای هر درس پیش از با خود هدف گذاری کنید که به چندسوال از ده سوال یک درس میتوانید پاسخ دهید به مرور زمان نقاط قوتتان را حفظ کنید و در هر ازمون چند از ده های خود را در دروس خاصی که مدنظر دارید افزایش دهید مثلا هر آزمون یک درس.اینگونه شاهد پیشرفت زیادی خواهید بود و موفقیت بزرگی را کسب خواهید کرد.

سایتهای مورد تایید
انتشارات گیلنا
اوج یادگیری
امیر مسعودی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.